simkeshi
simkeshimob

اجرا و آموزش رایگان نصب دوربین مداربسته

نصب دوربین مدار بسته به لحاظ امنیتی بودن آن می بایست با آگاهی و دانش انجام بشه . خیلی مهم هست که هم نصاب به این اطلاعات مشرف باشد و هم خریدار و کسی که قراره کار را از نصاب تحویل بگیره باید کامل نصب و مراحل نصب را بداند . در اینجا سعی کردیم بر اساس تجربه و دانش کارشناسان با تجربه یک سری اطلاعات مفید را در اختیار شما قرار دهیم .

مراحل نصب یک دوربین مدار بسته

  • 1- انتخاب و جانمایی دوربین ها
  • 2- بررسی مسیرهای سیم کشی
  • 3- نصب دوربین ها در محل های مشخص شده
  • 4- کابل کشی
  • 5- نصب دستگاه DVR
  • 6- سربندی و سوکت زنی
  • 7- تنظیمات اولیه دوربین و دستگاه DVR
  • 8- تنظیم تصویر دوربین ها
  • 9- تست تصویر و تحویل

نصب دوربین نظارتی مداربسته به دو حالت تحت شبکه و آنالوگ کاملا متفاوت هستند و بستگی به نوع تکنولوژی، نوع نصب آن متفاوت است. با نصب دوربین های مداربسته AHD شروع می کنیم و در ادامه دوربین های تحت شبکه را نیز بررسی خواهیم کرد.

آموزش نصب دوربین مدار بستهAHD

placing

placingmob

1- فرض کنیم که می خواهیم دو عدد دوربین دام را داخل یک مغازه کوچک نصب کنیم. براساس استاندارد مراحل نصب، ابتدا باید محل قرار گیری دوربین ها و دستگاهDVR را مشخص کنیم. به این صورت که دوربین در محل مناسبی که تابش نور آن را اذیت نکند و قابل دسترس هم نباشد جانمایی می شود و دستگاه DVR هم هر چقدر دور از دسترس و دید باشد امنیت بهتری را برای شما فراهم می کند.

simkeshi

simkeshimob

2- در گام دوم بررسی می کنیم که سیم هایمان از دوربین تا دستگاه DVR از چه مسیر هایی قرار است عبور کند که هم در دسترس نباشند و هم ظاهر مغازه را زشت نکند. برای جلوگیری از دستکاری و در امان بودن سیم ها آن ها را داخل داکت قرار دهید و تنها مسیرهایی رو برای سیم کشی انتخاب کنیم که قابلیت سیم کشی در آنجا وجود داشته باشد. به طور مثال ممکن است در پروژه های بزرگ بین دوربین و دستگاه چند طبقه فاصله وجود داشته باشد و سیم کشی در اینجا کمی سخت تر می شود. مسیرهای سیم کشی نباید در کنار جریان برق فشار قوی باشد زیرا میدان مغناطیسی ایجاد شده در محیط ممکن است باعث ایجاد نویز در تصویر شود. حتما باید دقت کرد سیم ها را از لابه لای فلزهای تیز مثل کناف عبور ندهیم تا باعث زخمی شدن کابل گردد. مسیرهایی را انتخاب نکنیم که باعث کشیده شدن سیم یا خم شدن زیاد آن بشود تا در مرور زمان و آینده نه چندان دور باعث قطعی آن گردد. در جریان باشید که یکی از تقریبا سخت ترین و پر هزینه ترین رفع اشکال ها مربوط به کابل کشی است و این را بدانید که کابل کشی هم مثل عمل جراحی دارای دستورالعمل های بسیار دقیقی می باشد که اصطلاحا با نامstructure cabling شناخته می شود.

3- بعد از مشخص کردن مسیر سیم کشی دوربین های مداربسته نوبت به نصب دوربین ها می رسد. حالا خیال ما از بابت جاهایی که می خواهیم دوربین هایمان را نصب کنیم راحت شده و نوبت آن رسیده که دوربین ها را نصب کنیم. توجه داشته باشید تمام دوربین ها دارای پایه می باشند. چه دوربین های دام و چه بولت و بهتر است که با یک شابلون کار خودتان را راحت کنید. محل های قرارگیری سوراخ ها را علامت گذاری کنید. سپس توسط دریل (برای محیط های سیمانی حتما با قابلیت چکشی) محل های مورد نظر را سوراخ کرده و رول پلاک ها را جا بزنید. توجه داشته باشید تمام سوراخ های پایه باید پیچ بشوند تا دوربین استحکام بیشتر و امنیت بالاتری را داشته باشد. دوربین ها را یکی پس از دیگری و با دقت نصب نمایید.

cablekeshi

cablekeshimob

4-بعد از نصب دوربین ها کابل کشی را آغاز کنید و کابل را از دوربین مستقیما تا دستگاه بیاورید. حتما در کابل کشی توجه داشته باشید که کمی بیشتر کابل را در نظر بگیرید که کم نیاورید. اگر کابل اضافه باشد مشکلی پیش نمی آید اما اگر کم باشد به مشکل نسبتا بزرگی برخورد می کنید. توجه داشته باشید در اینجا در صورتی که از کابل بغل برق استفاده کنید دیگر نیازی به سیم کشی برق نیست و عملا به جای دو بار سیم کشی یکبار آن را انجام می دهید.

نکته: سیم کشی برق درست و اصولی یک سیستم کامل دوربین مداربسته بی عیب و نقص، زمانی تحقق می یابد که شما برق تمام سیستم را از یک منبع برق دریافت کنید. به طور مثال برق یک دوربین را از پریز یا جعبه برق نزدیک آن نگیرید تا در زمان قطع برق کلید و پریزها، دوربین ها هم خاموش شوند. یک برق واحد که در کنار دستگاه DVR برای تامین برق کل سیستم در نظر بگیرید و تمام تجهیزات را با آن تغذیه کنید. حتما توصیه می شود از باتری بکاپ یا UPS جهت تامین برق اضطراری استفاده کنید تا در زمان قطع برق (که یکی از تکنیک های نفوذ برای سارقین است) سیستم مداربسته تان از کار نیفتد و به فعالیت خود ادامه دهد. در صورت استفاده نکردن از دستگاه UPS نیز می توانید جهت جلوگیری از نوسانات ولتاژی که بزرگترین عامل خرابی سیستم هاست و (همه جا هم وجود دارد) از دستگاه تثبیت کننده برق یا استبلایزر استفاده کنید.

نکته: کابل زخمی استفاده نکنید و کاری هم نکنید که کابل هایتان زخمی شوند.

5-بعد از نصب دوربین ها و سیم کشی حالا نوبت نصب دستگاهDVR می باشد. توجه داشته باشید قبل از روشن کردن دستگاه می بایست یک حافظه یا هارد داخل آن قرار بدهید. برای نصب هارد داخل دستگاه، کابل های برق و دیتای هارد را متصل کنید و هارد را به کف DVR پیچ کنید و درب دستگاه را ببندید. محل قرار گیری دستگاه ضبط ویدوئی DVR بسیار مهم است چرا که هم در متراژ کابل کشی تاثیر دارد و هم این که امنیت سیستم دوربین مداربسته شما در گرو این دستگاه است.

توصیه ما این است که حتما دستگاه های DVR را داخل رک های قفل دار نگهداری نمایید. یا اگر از رک یا محفظه های فلزی استفاده نمی کنید. داخل کمدی که جریان هوا داشته باشد یا در جایی دستگاه را مخفی کنید.

توجه داشته باشید رطوبت زیاد، گرمای زیاد، گرد و غبار و عوامل مخرب محیطی تاثیر مستقیمی روی عمر و عملکرد دستگاه دارند. پردازنده دستگاه DVR همانند پردازنده و CPUیک کامپیوتر، در حین پردازش گرمای زیادی را از خود تولید می کند و در صورت تداوم این گرما ممکن است پردازنده دستگاه که مغز سیستم و مهمترین بخش دستگاه است آسیب ببیند.

sooket

sooketmob

6-حالا نوبت به سوکت زدن سر سیم ها یا به اصلاح همان سربندی می رسد که در اینجا سه مدل سوکت برای جریان تصویر موجود می باشد. بسته به نوع سوکت زدن یکی از این سه مورد را انتخاب نمایید. اولین و محبوب ترین مدل سوکتBNC ، سوکت پیچی است که نحوه سوکت زدن آن همانند سوکت زدن آنتن های تلویزیونی می باشد. سوکت پرسی نوع دیگر این نوع سوکت می باشد که می بایست با آچار مخصوص آن و مطابق دستور العمل، آن را پرس کنید. سوکت لحیمی هم تجهیزات مخصوص به خود را نیاز دارد و کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

نکته: حتما دقت کنید سیم های مثبت و منفی (مغزی و شیلد) به هیچ عنوان به همدیگر اتصالی نداشته باشند. سیم ها را مرتب بچینید و لخت کنید و از برخورد شیلد با مغز سیم جلوگیری نمایید و حتما با چسب برق و یا وارنیش سوکت را عایق کنید.

setup

setupmob

7-در گام بعدی نوبت به تنظیمات اولیه می رسد، این تنظیمات هم به دوربین های مداربسته مربوط می شود و هم به دستگاه ضبط ویدویی DVR. ابتدا دستگاه ضبط تصاویر را روشن کرده و تاریخ و ساعت آن را دقیق تنظیم نمایید. از مهمترین نکات سیستم های مدار بسته تنظیم بودن تاریخ و ساعت می باشد. هارد را فرمت (آماده سازی و قالب بندی) کنید و تنظیمات ضبط را به دلخواه خود تنظیم نمایید.

دستگاه آماده بهره برداری می باشد، حالا نوبت دوربین های مداربسته است. دوربین های AHD دارای یک منوی تنظیمات به نام OSDمی باشند. روی سیم این دوربین ها اغلب یک جوی استیک (دکمه ی جهت دار) تعبیه شد است که مطابق شکل می باشد. با فشار دادن دکمه وسط آن، منو در تصویر دستگاه ظاهر می شود و با جهت های چپ، راست و بالا، پایین می توانید در آن حرکت کنید. تنظیمات رنگ، نور، تنظیمات مربوط به دید در شب، تنظیم استاندارهای دوربین مثل WDR و DNR و موارد دیگری را می توان در اینجا تنظیم کرد.

8- مرحله بعدی راجع به تنظیم نهایی تصویر دوربین ها می باشد. به این صورت که دوربین ها را یکی پس از دیگری برای پوشش محل مورد نظر با زاویه مناسب بچرخانید و پایه ها را محکم کنید.

نکته: دستگاه تستر دوربین مدار بسته نیز صرف نظر از قیمت بالای آن که در بازار موجود است، می توان به کمک آن در زمان نصب دوربین، جهت و زاویه دید دوربین را تنظیم کرد؛ اما در نهایت برای فوکوس بهتر و دیدن تمام تصویر به صورت کامل توصیه می شود تا تصویر را از روی خروجی دستگاه DVR با کمک شخص دیگری که تصویر را می بیند انجام شود. به این ترتیب که یک نفر کنار دوربین به طور مثال بالای نردبان دوربین را تنظیم کند و نفر دوم با دیدن جزئیات در تصویر و زاویه دید دوربین، نفر اول را راهنمایی کند. برای فوکوس بهتر دوربین های وریفوکال، شیئی راه راه یا دون دون را در فاصله ای که قرار است بهترین دید را داشته باشد قرار دهید و با توجه به آن، فوکوس را به آرامی تنظیم کنید.

9- مهمترین و آخرین مرحله که باید بعد از نصب دوربین های مداربسته رعایت کرد، تست آخر می باشد. در این مرحله خاموش و روشن کردن دستگاه و دوربین ها توسط قطع و وصل جریان برق بررسی می شود. بعد از قطع و وصل جریان برق همه چیز می بایست به درستی شروع به کار کند و تنظیمات از بین نرود. چند دقیقه صبر کنید... ببنید ضبط به درستی انجام می شود یا خیر؟ تاریخ و ساعت را بررسی کنید و از همه مهمتر دوربین ها را در شب هم چک کنید که آیا تصاویر در شب به درستی تشکیل می شوند؟ چرا که اجسام و موانع در شب ممکن است باعث بازگشت مادون قرمز به داخل لنز و خرابی تصویر شوند.

سوالات متداول :

-من یک فنی هستم به نظر شما خودم نصب کنم یا نصاب متخصص ؟

دوربین های AHD  به نسبت خیلی راحت تر از دوربین  های IP  هستند . توصیه میکنم به نصاب حرفه ای و متخصص مراجعه کنید . در صورت عدم دسترسی خودتان میتونید با مطالعه نکات مهم دوربین اقدام به نصب کنید . 

-دوربین نصب کرده ام ولی شب ها تصویر سیاه میشود .

دوربین مداربسته در شب اکثرا دید در شب دارند و این دید در شب ها شب ها روشن میشنود ونیاز بیشتری به برق دارند . اگر آداپتور شما ضعیف باشد و یا آمپر کافی نداشته باشد زمانی که دید در شب روشن شود کم می آورد و تصویر سیاه میشود . توصیه میکنم از منبع تغذیه قوی تر استفاده کنید یا دوربین را دورتر ببرید .

 - میکروفن نصب کردم ولی صداش در نمیاد

به صورت عادی تمام میکروفن ها را نصب میکنید حتما باید در قسمت رمز گزاری دستگاه تیک فعال شدن صدا را بزنید .

 - دستگاه DVR  هارد را شناسایی نمیکنه

حتما توصیه میشه از هارد هایی با گارانتی اصلی استفاده کنید . در این موقع پیشنهاد میشه که هارد را به یک کامپیوتر متصل کرده و فرمت کنید سپس به دستگاه متصل نمایید .

دوربین تصویرش صورتی است

دوربین مداربسته ای که تصویرش صورتی است خراب است و میبایست تعمیر شود