کیفیت دوربین مداربسته:

زمانی که صحبت از کیفیت دوربین مداربسته می گردد بسیاری به اشتباه آن را محدود به رزولوشن یا همان تعداد پیکسل های تصویر می نمایند.در اینجا ما به اختصار درباره انواع رزولوشن دوربین مداربسته توضیح می دهیم. اما به سایر نکات موثر در کیفیت نیز اشاره خواهیم نمود.

رزولوشن دوربین مداربسته:

1qulity

طی سالیان متمادی روز به روز افزایش پیدا کرد. رزولوشن نمایانگر تعداد پیکسل های (نقاط تشکیل دهنده تصویر) به کار رفته در تصویر است. برای درک بهتر این موضوع در نظر بگیرید تصاویر با رزولوشن های مختلف را در یک مانیتور مشترک ببینیم. هرچه رزولوشن افزایش یابد ابعاد پیکسل ها کوچکتر و در نتیجه وضوح ان افزایش می یابد. در تصویر زیر سیر تکاملی رزولوشن های تصویر از QCIF تا 5MP را مشاهده می نمایید.

این تصویر به خوبی امکان مقایسه انواع رزولوشن و میزان افزایش ابعاد تصاویر و تعدا پیکسل های تشکیل دهنده را مشخص می کند. در حال حاضر دوربین های مداربسته ELM از آخرین رزولوشن یعنی 5 مگاپیکسل که معادل 1920*2560 می باشد پشتیبانی می نماید.

در جدول زیر تاریخچه کامل انواع رزولوشن دوربین مداربسته به همراه نام آن ها از ابتدا تا به امروز آورده شده است. لازم به ذکر است کیفیت های بالای 5 مگاپیکسل به دلیل کاربرد محدود و موجود نبودن در بازار در این جدول ذکر نشده است.

نام

رزولوشن

توضیحات

QCIF

176×120

معادل یک چهارم کیفیت CIF بوده است.

CIF

352×240

-

2CIF

704×240

دو برابر CIF بوده است.

4CIF

704×480

عرض دو برابر CIF داشته است.

D1

720×480

به کیفیت Full D1 نیز شهرت دارد.

720HD

1280×720

معروف به 720p

960p HD

1280×960

استاندارد HD سونی می باشد. 960p

1.3MP

1280×1024

یک مگاپیکسل

2MP

1600×1200

دو مگاپیکسل

1080p HD

1920×1080

معروف به 1080p یا Full HD

3MP

2048×1536

سه مگاپیکسل

5MP

2592×1944

پنج مگاپیکسل

 

فریم بر ثانیه یا FPS (سرعت تصویر):

فریم بر ثانیه به معنای تعداد تصاویری است که در یک ثانیه پخش یا ضبط می شود. یک تصویر ویدیویی از ترکیب سریع تعداد زیادی عکس به وجود می آید. چشم انسان قادر به تفکیک 25 فریم در ثانیه می باشد. به همین دلیل به صورت عادی اکثر تصاویر ویدیویی دارای سرعتی بالاتر یا مساوی با 25 فریم بر ثانیه می باشد.

در صورتی که سرعت تصویر کمتر از 25 فریم بر ثانیه باشد تصاویر به صورت تکه تکه یا آهسته به چشم می رسد. به این حالت حرکت رباتی گفته می شود.

توجه به فریم بر ثانیه واقعی ورودی و خروجی یکی از مهم ترین نکات در انتخاب دوربین مداربسته AHD و دستگاه ضبط DVR می باشد. بسیاری از دستگاه ها فقط به صورت اسمی دارای سرعت 25 فریم بر ثانیه هستند و در حالت واقعی سرعت های پایین تری را ارایه می کنند.

2qulity

به تصویر بالا دقت نمایید. در این تصویر یک ثانیه از یک فیلم با سرعت های فریم مختلف در نظر گرفته شده است. همانطور که مشاهده می کنید در پایان ثانیه یکم به ازای هر فریم بر ثانیه ای حالت های تصویر مختلفی پیش می آید:

1fps:

در این حالت شما در لحظه ابتدایی خودرو را در سمت چپ تصویر خواهید دید و پس از 1 ثانیه به ناگهان خودرو به قسمت انتهای تصویر منتقل می شود. در این حالت شما مسیر طی شده توسط خودرو را مشاهده نخواهید کرد.

10fps:

در این حالت شما بخش هایی از مسیر طی شده (نه تمام آن را می بینید).

30 fps:

با توجه به این که سرعت 30 فریم بر ثانیه بالاتر از سرعت چشم انسان هست، شما تمام مسیر طی شده توسط خودرو را به صورت روان می بینید. این حالت ایده آل برای سرعت تصویر می باشد.

سنسور تصویر:

سنسور تصویر، مهم ترین و اصلی ترین قسمت از یک دوربین مداربسته می باشد. این قطعه یک شیشه متصل به یک مدار الکترونیکی است که نور را از محیط جذب کرده به سیگنال الکتریکی تبدیل می نماید. شرکت های مختلفی در جهان به تولید سنسور تصویر می پردازند. از معتبرترین تولید کنندگان این قطعه حساس شرکت ژاپنی SONY و شرکت آمریکایی OV می باشد.

سنسورهای تصویر ممکن است طی مدت زمان کیفیت خود را از دست دهند. این موضوع به کیفیت مواده نیمه رسانای به کار رفته در داخل آن ها بستگی دارد. سنسورهای تصویر سونی و OV از این منظر دارای بالاترین طول عمر و کیفیت در جهان می باشد.

هم چنین سایر سنسور تصویر نیز در عملکرد آن موثر است. سنسورهای بزرگ تر قادر به جذب نور بیشتر و پوشش محدوده وسیع تری هستند. به صورت نرمال در دوربین های مداربسته سایز سنسور تصویر چیزی در حدود 0.33 اینچ می باشد.

 

کیفیت آنالوگ در مقایسه با دیجیتال:

ip vs ahd

مفاهیمی که تا اینجا به آن ها اشاره شد در بین انواع دوربین مداربسته مشترک می باشد. اما به طور کلی دو دسته دوربین مداربسته با دو نوع تکنولوژی کاملا متفاوت در جهان تولید می شود:

دوربین مداربسته با تکنولوژی آنالوگ (AHD)

دوربین مداربسته با تکنولوژی دیجیتال (IP)

دوربین مداربسته دیجیتال به دلیل استفاده از پردازش داخلی دوربین، دارای کیفیت بالاتری است. برخلاف سیستم های آنلوگ که به دوربین مداربسته AHD شهرت دارد، تصاویر دیجیتال پردازش شده و اماده ضبط و پخش هستند. به همین دلیل دوربین مداربسته دیجیتال به مراتب قیمت بالاتری نیز از سایر تکنولوژی ها دارد.

در دوربین مداربسته آنالوگ (AHD)، دوربین سیگنال آنالوگ را دریافت و آن را بدون هیچ گونه دستکاری به سمت دستگاه DVR ارسال می نماید. دستگاه DVR وظیفه دارد این سیگنال را تبدیل به کدهای دیجیتالی نماید تا تصویر قابل مشاهده شود.