ضبط صدا در دوربین های مداربسته

ضبط صدا در دوربین های مداربسته بنا به تکنولوژی مورد استفاده متفاوت می باشد. اکثر دوربین های مداربسته ip و ahd به میکروفن مجهز نیستند ولی می توانید به راحتی به آنها میکروفن هم اضافه کنید و از مزایای شنود صدا بهره ببرید

 

ضبط صدا در سیستم های آنالوگAHD :

در این نوع از دوربین های مداربسته دستگاه های ضبط ویدئویی و ضبطِ ضبط صدا را به عهده دارند .به این صورت که بنا به مدل دستگاه و تعداد کانال صدای مورد پشتیبانی دستگاه می توان از میکروفن استفاده کرد. مثلآ دستگاه DVR ما 4 کانال می باشد. در پشت دستگاه می بینیم که 4 پورت ورودی صدا برای ما در نظر گرفته شده ,مانند دوربین مداربسته برای هر یک از میکروفن ها می بایست سیمی مانند سیم دوربین مداربسته کشیده شود وبرای میکروفن ها حتمآ باید از منبع تغذیه هم در نظر گرفت .(میکروفن های حرفه ای ضبط صدا در دوربین های مداربسته همانند یک دوربین منبع تغذیه و کابل تصویر نیاز دارد.)

توجه داشته باشید برای استفاده از میکروفن باید به منوی دستگاه XVR یا DVR رفته و از قسمت رمزنگاری گزینه صدا را فعال کنید. (این قسمت در اکثر دستگاه ها یکسان می باشد.)

diagram

انواع میکروفن :

میکروفن های شنود صدا در سیستم های نظارتی مدل متنوع و مختلفی دارند که ساده ترین آنها فقط یک میکروفن خالی است و در حالت پیشرفته یک ولوم صدا هم دارند که می توان شدت صدای ورودی را کم و زیاد کرد .که اصطلاحآ به آن GAIN هم گفته می شود .

audio

ضبط صدا در سیستم های تحت شبکه و IPچگونه است ؟

بعضی از دوربین های تحت شبکه ویا IP بصورت پیش فرض توسط کارخانه سازنده داخل بدنه دوربین میکروفن تعبیه شده و استفاده از این دوربین ها و فعال کردن قابلیت صدا در آن به راحتی می توانید علاوه بر تصویر, صدای محیط اطراف راهم داشته باشید .ولی خب در اکثر دوربین ها بجای 2پورت که یکی شبکه و یکی پورت برق یا منبع تغذیه می باشد.یک پورت دیگری هم برای اتصال میکروفن مستقیم به دوربین وجود دارد ولی حتمآ باید در نظر داشته باشید که در این حالت میکروف نیازمند تغذیه برق می باشد .

بعد از اتصال فیزیکی میکروفن باید به صفحه ی تنظیمات دوربین Ip رفته و از قسمت Audio گزینه Enable را بزنید تا ویژگی ضبط صدا فعال گردد.

چگونه صدای میکروفن ها را گوش دهیم؟

بهترین راه شنیدن صدای میکروفن استفاده از کابل HDMI و توسط مانیتور و اسپیکر می باشد. در غیر اینصورت می بایست یک تبدیل تهیه کنید که یک سر آن فیش نری سونی یا AV باشد و سر دیگر آن فقط فیش مادگی 9 میلی متری هندزفری را متصل کرد.

قیمت دوربین مدار بسته با ضبط صدا چقدر است ؟

قیمت دوربین مداربسته که در سایت نارون مارکت موجود است . حدود قیمت انواع میکروفن از رنچ 20 هزار تومن تا 200 هزار تومان در سری های حرفه ای و 4 سره می باشد .

مشکل صدای دوربین مدار بسته چیست ؟

صدای دوربین مداربسته نویز دارد یعنی ته صدا یه صدای فیش شنیده میشود . این به دو دلیل میتواند باشد یک اینکه کیفیت ساخت میکروفن پایینه و دوم اینکه سوکت و وسیله شنود مشکل دارد

آیا دوربین مداربسته صدا ضبط می کند ؟

عملیات ضبط صدا در دوربین های مداربسته فقط در دوربین هایی انجام میگیرد که رم داخل دوربین داشته باشند .

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟