monitoring
monitoring mob

انتقال تصویر دوربین مداربسته

به طور کلی ما به دو طریق می توانیم تصاویر دوربین های مداربسته را از طریق موبایل و یا کامپیوتر در محلی دیگر از هرجای دنیا مشاهده کنیم.

  • استفاده از آی پی ولید
  • استفاده از P2P
  • استفاده از ddns

1- انتقال تصویر دوربین مدار بسته با استفاده از آی پی ولید IP Valid

monitoring
monitoring mob

هر دستگاهی که با اینترت متصل میشود برای شناسایی یک آدرس به خود میگیرد که اصطلاحا به آن آدرس آی پی گفته میشود . مثلا موبایل من که اینترنت سیم کارت داره یک آدرس و کامپیوتر خونه که به مودم ADSL  وصل شده یک آدرس دارد .

آی پی ولید(ip valid) چیست؟

ادرس آی پی به 2 صورت می باشد حالت اول امانی می باشد یعنی شما با اتصال به اینترنت یک آدرس آی پی دارید ولی آدرس آی پی شما به صورت امانی میباشد و با خاموش و روشن شدن هر دفعه عوض می شود . شما میتوانید با درخواست به سرویس دهنده اینترنت خود و با پرداخت مبلغی آدرس رو از حالت امانی خارج کنید و اصطلاحا آی پی شما ولید میشود . زمانیکه شما آی پی ولید خریداری کردین این آی پی بر روی مودم شما که محل اتصال با اینترنت یا لایه مرزی می باشد راه اندازی میشود .

برای چک کردن آدرس ip خود به سایت www.whatismyip.com مراجعه و از آن مطمئن شوید.

 

نکته: اگر بر روی موبایل خود نرم افزار موبایل دوربین های مداربسته را نصب کردید که توجه داشته باشید که هر برندی نرم افزار مخصوص به خود را دارد و با نرم افزار های برند های دیگر خیلی کم پیش می آید که سازگاری داشته باشد.

پورت port چیست؟

پورت کانال ارتباطی برنامه ها می باشند . به طور مثال اگر برنامه ای با پورت 80 کار میکند شما با پورت 80 می توانید به آن دسترسی داشته باشید.ساده تر بگویم هر برنامه ای با یک پورت مخصوص کار میکند . مثلا برنامه انتقال تصویر دوربین های مداربسته به آدرس آی پی دستگاه DVR مورد نظر به همراه شماره پورت آن نیازمند است تا به آن وصل گردد .  آدرس آی پی و پورت مانند شماره ردیف و شماره طبقه یک مکان برای پیدا کردن در یک انبار بزرگ می توان مثال زد .

تنظیمات مودم ADSL :

وارد تنظیمات مودم ADSL خود شوید . برای وارد شدن به تنظیمات مودم در مرورگر internet explorer آدرس آی پی مودم را وارد کنید

سوال: آدرس مودم ADSL را چگونه پیدا کنیم؟

دکمه start را زده و گزینه Run را انتخاب کنید سپس در پنجره باز شده CMD تلیپ کنید و سپس Enter ا بزنید ، یک صفحه سیاه رنگ باز می شود حالا دستور ipconfig را تایپ کرده و Enter کنید. در قسمت Default State Way آدرس مودم نوشته شده است. اکثر آدرس مودم ها 192.168.1.1 می باشد . با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور مودم وارد تنظظیمات وب مودم شوید. به دنبال گزینه DMZ بگردید و بعد از پیدا کردن آن را فعال کنید سپس آدرس دستگاه DVR یا NVR را که می خواهید تصاویر را روی موبایل انتقال دهید در آن وارد کرده و ذخیره نمایید.

گام بعدی انجام تنظیمات DMZ  می باشد . زمانیکه شما آیپی ولید در خواست دادین و همه چی اوکی شد وقت آن است تنظیمات DMZ  را انجام داده و همه چی تمام شود .

monitoring

کار DMZ چیست؟

DMZ  مسیر هدایت شما از بیرون به داخل شبکه می باشد . همانطور که گفتم آی پی ولید روی مودم ست میشود و شما میخاهید از طریق مودم از دنیای بیرون به DVR  وصل شوید . قائدتا نیاز به یک راهنما دارید تا از مودم شما را به دستگاه هدایت کند و DMZ  این کار را انجام می دهد . monitoring

تنظیمات گوشی همراه

مرحله آخر تنظیمات بر روی برنامه گوشی همراه می باشد . هر دستگاهی یک برنامه مخصوص دارد که باید اول بر روی گوشی نصب کنید . وارد تنظیمات برنامه شوید

در قسمت نام یک نام برای دستگاه انتخاب کنید . در قسمت آدرس میتوانید آی پی ولید خود را وارد کنید . به پورت دست نزنید و نام کاربری و کلمه عبور را وارد کنید . نکته : اگر کلمه عبور ندارید خالی بگذارید .

تصاویر را بر روی موبایل تماشا کنید .   

2- انتقال تصویر به روش P2P

monitoring2
monitoring2 mob

انتقال تصاویر دوربین های مداربسته به روش P2P ip <span;">ولید وصل شود آن هم در حد 5 الی 10 ثانیه

روش انتقال تصویر P2P

دستگاه های امروزی دارای یک بارکد 3D هستند که کد P2P را ارائه می دهند این کد 10 رقمی یا بیشتر را می توانید

  • 1- ابتدا نرم افزار موردنظر را نصب و اجرا کنید
  • 2- از وصل بودن دستگاه به اینترنت اطمینان حاصل نمایید
  • 3- کد P2P را به جای آدرس ip وارد کنید . نام کاربری و رمز عبور را هم ثبت کنید و نام دستگاه را هم مشخص کنید.
  • 4- بعد از ذخیره کردن می توانید تصاویر را مشاهده کنید.

مشکل: اگر اینترنت وصل بود و تمامی موارد درست بود ولی تصویر نداشتید!

یک سرویس در مودم های ADSL است تحت عنوان UPNP که حتما چک کنید تا فعال باشد.

monitoring

سوالات متداول :

تمام تنظیمات رو انجام دادم ولی تصویر ندارم .

اولین گام برای چک کردن این موضوع این است که اتصال دستگاه DVR به اینترنت را چک کنید . حتما دستکاه روی حالت DHCP  تنظیم باشد تا بتواند آدرس آی پی از مودم بگیرد . حتما توجه داشته باشید تمام دستگاه های DVR  قسمتی دارند به نام شبکه که تنظیمات مربوط به شبکه داخل آن است . این تنظیمات شامل آدرس آی پی دستگاه و دروازه اصلی می باشد که حتما بایست این ها به درستی پر شود مگر نه دستگاه به اینترنت وصل نمیشود که بتواند بر روی موبایل شما تصویر بدهد .

از کجا بفهمم آدرس IP  من ولید هست یا خیر ؟

وارد سایت WHATISMYIP.COM  شوید آدرس ای پی شما را نشون میدهد . مودم را 5 دقیقه خاموش کنید و بعد روشن و دوباره وارد این سایت شوید و چک کنید اگر آدرس همان قبلی بود یعنی ولید اگر نه که هیچ .

من در منزل هستم تصایور دوربین ها رو دارم بیرون تصویر ندارم

شما احتمالا تنظیمات رو طوری انجام دادید که دوربین هاتونو وقتی به وای فای وصله میشید میتونید ببینید یعنی آدرس آی پی دستگاه DVR رو داخل برنامه گوشی وارد کردین . خب این رو باید عوض کنید یا کد P2P  بزنید یا آی پی ولید