monitoring
monitoring mob

انتقال تصویر دوربین مداربسته

به طور کلی ما به دو طریق می توانیم تصاویر دوربین های مداربسته را از طریق موبایل و یا کامپیوتر در محلی دیگر از هرجای دنیا مشاهده کنیم.

  • استفاده از آی پی ولید
  • استفاده از P2P

1- انتقال تصویر دوربین مدار بسته با استفاده از آی پی ولید IP Valid

monitoring
monitoring mob

این روش قدیمی ترین روش انتقال تصویر می باشد و از گذشته با استفاده از این روش تصاویر را به گوشی یا کامپوتر انتقال می دادند. این روش خیلی ساده می باشد . اینجا مروری بر روش انتقال تصویر با آی پی ولید خواهیم داشت.

آی پی ولید(ip valid) چیست؟

آی پی ولید یا استاتیک به آدرس ip می گویند که زمانی که مودم اینترنت وصل می شود یک آدرس ip به خود می گیرد ولی این آدرس آی پی بعد از خاموش و روشن شدن مودم تغییر می کند. با isp خود یعنی جایی که از آنجا اینترنت می گیرید تماس بگیرید و درخواست آی پی استاتیک بدهید با پرداخت ماهیانه 15 الی 30 هزار تومان به شما یک آدرس آی پی اخصاص می دهند مثلا 83.183.18.12 و این آدرس بر روی مودم شما تا مادامیکه پول آ را پرداخت کنید ثابت می ماند و متعلق به شماست.

برای چک کردن آدرس ip خود به سایت www.whatismyip.com مراجعه و از آن مطمئن شوید.

نکته: اگر بر روی موبایل خود نرم افزار موبایل دوربین های مداربسته را نصب کردید که توجه داشته باشید که هر برندی نرم افزار مخصوص به خود را دارد و با نرم افزار های برند های دیگر خیلی کم پیش می آید که سازگاری داشته باشد.

هنگامی که نرم افزار را اجرا کردید (مهم نیست کدام مارک) از شما یک نام دستگاه یا محل نصب را می خواهد سپس آدرس ip که همان آی پی ولید می باشد را وارد میکنیم و سپس نام کاربری و رمز عبور و یک port که یک شماره دارد هم نوشته شده.

پورت port چیست؟

پورت یا درگاه کانال ارتباطی برنامه ها می باشند . به طور مثال اگر برنامه ای با پورت 80 کار میکند شما با پورت 80 می توانید به آن دسترسی داشته باشید.

بعد از انجام تنظیمات روی موبایل و ذخیره آن می بینید که تصاویر بر روی موبایل شما دیده نمی شوند.

تنظیمات مودم ADSL :

وارد تنظیمات مودم ADSL خود شوید . برای وارد شدن به تنظیمات مودم در مرورگر internet explorer آدرس آی پی مودم را وارد کنید

سوال: آدرس مودم ADSL را چگونه پیدا کنیم؟

دکمه start را زده و گزینه Run را انتخاب کنید سپس در پنجره باز شده CMD تلیپ کنید و سپس Enter ا بزنید ، یک صفحه سیاه رنگ باز می شود حالا دستور ipconfig را تایپ کرده و Enter کنید. در قسمت Default State Way آدرس مودم نوشته شده است. اکثر آدرس مودم ها 192.168.1.1 می باشد . با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور مودم وارد تنظظیمات وب مودم شوید. به دنبال گزینه DMZ بگردید و بعد از پیدا کردن آن را فعال کنید سپس آدرس دستگاه DVR یا NVR را که می خواهید تصاویر را روی موبایل انتقال دهید در آن وارد کرده و ذخیره نمایید.

monitoring

کار DMZ چیست؟

DMZ تمامی درخواست ها از دنیای بیرون را به سمت آدرس ip که در جلوی آن ثبت کردیم منتقل می کند.

monitoring

2- انتقال تصویر به روش P2P

monitoring2
monitoring2 mob

انتقال تصاویر دوربین های مداربسته به روش P2P یکی از ساده ترین روش ها و محبوب ترین آنها نزد مردم می باشد . نیاز به هزینه ماهانه ندارد و خیلی ساده و کاربردی می باشد. فقط ممکن است کمی دیرتر از ip ولید وصل شود آن هم در حد 5 الی 10 تانیه

روش انتقال تصویر P2P

دستگاه های امروزی دارای یک بارکد 3D هستند که کد P2P را ارائه می دهند این کد 10 رقمی یا بیشتر را می توانید در اکثر دستگاه های DVR و NVR پیدا کنید.

  • 1- ابتدا نرم افزار موردنظر را نصب و اجرا کنید
  • 2- از وصل بودن دستگاه به اینترنت اطمینان حاصل نمایید
  • 3- کد P2P را به جای آدرس ip وارد کنید . نام کاربری و رمز عبور را هم ثبت کنید و نام دستگاه را هم مشخص کنید.
  • 4- بعد از ذخیره کردن می توانید تصاویر را مشاهده کنید.

مشکل: اگر اینترنت وصل بود و تمامی موارد درست بود ولی تصویر نداشتید!

یک سرویس در مودم های ADSL است تحت عنوان UPNP که حتما چک کنید تا فعال باشد.

monitoring