nvr vs dvr
nvr vs dvr mob

راهنمای خرید دستگاه ضبط کننده

مقدمه: اگر می خواهید برای سیستم امنیتی دوربین مداربسته ی خود دستگاه ضبط کننده بخرید، ابتدا باید به این موضوع توجه داشته باشید که دوربین های شما از نوع آنالوگ می باشد و یا از نوع تحت شبکه یا IP چرا که این دوربین ها به دستگاهای مخصوص خود متصل می شود و اگر شما دوربین آنالوگ دارید نمی توانید از دستگاه NVR استفاده کنید.

 • دستگاه DVR چیست؟ دستگاه مدیریت و ضبط تصاویر دوربین های آنالوگ می باشد.
 • دستگاه NVR چیست؟ دستگاه مدیریت و ضبط تصاویر دوربین های تحت شبکه می باشد.
 • iدستگاه XVRچیست؟ دستگاهایی هست که تمامی تکنولوژی های تحت پوشش قرار می دهد مثلا: دوربین های CVI و AHDو TSI و تحت شبکه و آنالوگ همه را می توان با این دستگاه مشاهده نمود.

  حال می خواهیم دستگاهای ضبط ویدئویی را براساس گزینه های زیر بررسی کنیم:

 • 1- پردازشگر

 • اگر می خواهید دستگاه DVR بخرید باید در جریان این موضوع باشید که که عامل اصلی و تعیین کننده ی قدرت پردازش تصویر در دستگاه، پردازشگر یا پردازنده آن است. تمامی دستگاه های DVR پردازشگر دارند و معتبرترین کمپانی تولید کننده این پردازشگر ها شرکتHisilicon می باشد.

  پردازشگر های دیگری هم مانند پردازنده های GM نیز در بازار موجود داریم اما به لحاظ قیمت پایین آن ها، کیفیت و طول عمر مناسبی ندارند و برای استفاده در یک سیستم امنیتی مداربسته پیشنهاد نمی شوند. در این صورت اگر فروشنده ای، دستگاهی را با پردازنده ی های سیلیکون به شما پیشنهاد داد، شما به راحتی می توانید با جستجو کردن شماره پردازنده در اینترنت، از هویت پردازشگر و مشخصات دستگاه مطلع و مطمئن شوید. به طور مثال برای دستگاه 4 کاناله معمولا از پردازنده ی های سیلیکون شماره 3521 استفاده می گردد.

  nvr vs dvr
  nvr vs dvr mob
 • 2- نوع ضبط

 • دستگاه های DVRموجود در بازار حالت های ضبط متفاوتی دارند. بعضی از آن ها با کیفیت کامل دوربین ضبط می کنند و بعضی ها با نصف کیفیت پخش، ضبط می کنند و در کل تصویر ضعیف تری دارند. این دستگاه ها به ترتیب 1080p (ضبط کامل) و 1080n(ضبط نیمه) نامگذاری می شوند.

 • 3- بازبینی

 • دستگاه های DVR حالت های باز پخش یا بازبینی متفاوتی نیز دارند. به طور مثال دستگاه چهار کانالی را در نظر بگیرید که فقط یک کانال بازپخش دارد به این معنی که فقط یک کانال را در یک لحظه و به صورت همزمان می توان مشاهده کرد و برای بازبینی کانال بعدی از بازبینی کانال فعلی خارج می شویم. همینطور در برخی از دستگاه ها به تعداد شماره کانال می توانیم به صورت همزمان بازبینی کنیم. در این حالت یک دستگاه چهار کاناله، چهار تصویر را همزمان در بازپخش به ما نشان می دهد.

 • 4- تعداد و ظرفیت پشتیبانی از هارد

 • دستگاه های DVR در تعداد ظرفیت پشتیبانی از هارد دیسک نیز متفاوت هستند. برخی از دستگاه ها تک هارد هستند و فقط یک حافظه را می توانند پشتیبانی کنند. برخی دیگر 2 هارد و برخی 4 هارد هستند و در تعداد اندکی از دستگاه ها تا 8 هارد را می توانند در خود جا بدهند و از آن ها استفاده کنند. ظرفیت های قابل استفاده در دستگاه ها نیز بسته به مدل دستگاه می تواند متفاوت باشد. در بعضی از آن ها تا ظرفیت 4 ترابایت و در دستگاه های جدیدتر تا 6 ترابایت را می شناسند و به صورت کلی فعلا تا 10 ترابایت در بازار موجود است.

 • 5- ورودی صدا

 • بیشتر دستگاه های DVR امروزی حتی در تعداد کانال های مختلف برای تصویر، فقط 4 کانال برای ورودی صدا دارند به این معنی که می توان 4 تا میکروفن به سیستم مداربسته اضافه کرد. در گذشته در برخی دستگاه ها به تعداد شماره کانال تصویر، ورودی صدا برای میکروفن وجود داشت.

  cctvbanner6

  خرید دستگاه NVR:

  خرید دستگاه NVR اگرچه به لحاظ ظاهری و بعضی از فاکتورها مثل تعداد و ظرفیت پشتیبانی از هارد و یا بازبینی شباهت زیادی به DVR داشته باشد اما شرایط کلی کاملا متفاوت است. نکات ریز و قابل توجهی هستند که می توانند به انتخاب و خرید بهتر شما کمک کنند. به طور مثال دستگاه 16 کانالی را در نظر بگیرید که فروشنده به شما می گوید که این دستگاه تا 8 مگاپیکسل را پشتیبانی می کند. اما به این معنی نیست که شما یک دستگاه 16 کاناله ای خریده اید که تمام کانال ها می توانند تا 8 مگاپیکسل را ساپورت کنند!

  چگونه متوجه باشیم؟

  پنهای باید یکی از مهمترین عوامل خرید دستگاه NVR می باشد. حتما از فروشنده پهنای باند دستگاه را بپرسید؛ پهنای باند شما همان عرض جاده یا اتوبان شماست هر چقدر عرض جاده بیشتر باشد تعداد خودروهایی که همزمان با هم از آن می توانند عبور کنند هم بیشتر می شود. در اینجا دوربین های مداربسته مانند خودرو ها می باشند؛ هر چقدر کیفیت دوربین بیشتر باشد یعنی خودرو بزرگتر است. پس اگر دستگاه 16 کانالی را به شما پیشنهاد دادند که پهنای باند آن کم است (به طور مثال 80 مگابیت بر ثانیه پهنای باند دارد) و با توجه به این که هر دوربین پنج مگاپیکسلی تحت شبکه حدود 8 مگابیت بر ثانیه پهنای باند نیاز دارد، بنابراین در نهایت تعداد 10 دوربین تحت شبکه پنچ مگاپیکسلی می توانند به دستگاه اضافه شوند و هیچ دوربین دیگری به دلیل تمام شدن حجم پهنای باند، قابلیت اضافه شدن به دستگاه را نخواهد داشت.

 • 6- انتقال تصاویر:

 • دوست دارید تصاویر دوربین های خانه یا کارخانه یا مغازه را روی موبایل خود داشته باشید؟ خب این قابلیت، انتقال تصاویر موبایل نام دارد و تمامی دستگاه ها فرقی نمی کند DVR و NVR این قابلیت را دارند. ولی چیزی که خیلی مهم است و قالبا بعضی دستگاه ها قویتر و ضعیف تر هستند.

  1- نوع انتقال تصاویر

  2_ سریع انتقال تصویر

  3- امکانات

  اگر تا به امروز تجربه داشتن سیستم مداربسته را نداشتید باید بدانید که خیلی ها دستگاه خریده اند و از دستگاه راضی نبوده اند و افسوس این را داشتند که یکبار دیگر این فرصت را داشتن که دستگاه بهتری رو انتخاب کنند.