ایراد یابی و عیب یابی دوربین مداربسته

توجه داشته باشید که عیب یابی دوربین مداربسته بدون دانستن مطالب زیر اصلآ کار ساده ای نیست و حتی ممکن است در صورت دستکاری منجر به خرابی بیشتر نیز شود. سپس توصیه می نمائیم حتمآ مطلب زیر را با دقت مطالعه فرمایید :

مشکلات شایع در دوربین های مداربسته و چگونگی حل مشکل:

1-دوربین مدار بسته تصویر ندارد ؟

اولین نکته که در حین همچین مشکلی باید بررسی کنید برق دوربین می باشد .اگر به منبع تغذیه دسترسی آسان دارید چک کنید که چراغ روشن است یا خیر؟ اگر چراغ آداپتور روشن بود یعنی منبع تغذیه سالم است .بنابر تجربه اکثر مشکلات این چنینی از منبع تغذیه می باشد .خیلی وقتها پیش می آید که منبع تغذیه یا خراب است یعنی ولتاژ را کم میفرستد ویا اصلآ سوخته که توصیه می کنم ابتدا منبع تغذیه را چک کنید.

اگر منبع تغذیه مشکلی نداشت به سراغ دوربین بروید و سعی کنید دید درشب دوربین را تست کنید. چرا که اگر دید درشب دوربین با قراردادن دست شما روی سنسور آن تحریک نشود ممکن است کال دوربین ویا اتصالات مشکل داشته باشد که برق به دوربین نمی رسد و در نهایت دوربین رابا دوربین دیگری جابجا کنید ,اگر دوربین در جای دیگری تصویر ندهد حتمآ دوربین سوخته و نیازمند تعمیر واستفاده از گارانتی می باشد.

2-در تصویر دوربین ها نویز وجود دارد ?

نویز در تصویر دوربین اگر بعد از نصب بوجود بیاید مربوط به مشکلات نصب می باشد.مطمئن باشید در جاییکه اتصال دوربین به جایی قرار گرفته که ,جریان .القایی دارد .

مانند لوازم های برقی که دست میزنید متوجه می شوید که جریان ضعیفی داخل آنها وجود دارد .دوربین را اگر روی فلز نصب کنید و پیچ ها رسانایی ایجاد کنند , این جریان القایی به تصاویر دوربین ها آسیب می زند وباعث ایجاد نویز میشود.

نکته دوم این است که ممکن است کیفیت کابل مناسب نباشد ویا فاصله کابل کشی زیاد باشد و یا حتی مسیر کابل کشی تصویر شما از کنار کابل های برق فشار قوی رد شده باشد و اثرات آن روی تصویر مشهود است.

اگر نویز یهویی بوجود بیاید یعنی بعد از چندوقت تصویر صاف به زور تصویر نویز بگیرد ,اولین عامل منبع تغذیه می باشد.این نکته را حتمآ بدانید که آداپتور معیوب دوربین مداربسته می تواند روی DVR تاثیر بگذارد وروی تصاویر DVR نویز بیاندازد.

این که شما در تلویزیون خود تصاویر نویزدار میبینید ممکن است DVRنویز داشته باشد.

باید مطمئن شوید که نویز یک کانال خاص است و یاروی همه کانال هاست . حالا بگوییم چرا آداپتور دوربین می تواند رویDVRتاثیر مخرب بگذارد؟ زیرا منفی آداپتورها و دوربین ها از طریق کابل تصویر بهDVRمتصل وارتباط دارند و میتوانند یک مدار مخرب ایجاد کنند.

3-عدم ضبط تصاویر

مشکلی که خیلی از مصرف کنندگان دوربین های مداربسته به آن برخود می کنند مشکل عدم ضبط تصاویر دوربین های مداربسته بعد از مدتی می باشد و برای حل این موضوع اول می بایست از صحت کارکرد آداپتور مطمئن شوید که اگر آداپتور ضعیف شود نمی تواند برق هارد را تآمین کند و این باعث می شود چند ساعت کار کند هارد ودوباره از کار بیفتد .درمرحله دوم از صحت و سلامت هارد مطمئن شوید که هارد را بررسی کنید که صدای غیر عادی ندهد و مشکلی نداشته باشد . اکثر افرادی که از هاردهای معمولی بجای هاردهای مخصوص نظارت تصویری استفاده می کنند بعد از مدتی هاردهایشان به مشکل بر می خورند .چرا که هاردهای معمولی برای این کاربرد ساخته شده اند و در حالت آخر حتمآ چک کنید که تنظیمات ضبط به هم نخورده باشد که با بررسی این مورد به راحتی می توانید مشکل خودرا برطرف کنید .

دوربین مداربسته بعد از مدت زمانی کیفیت اولیه را ندارد .

این نکته را باید به اطلاع برسانم که همهء دوربین های مداربسته ارزان در بازار بعد از مدتی افت کیفیت پیدا می کنند و فقط دوربین های مداربسته با سنسور سونی هستند که افت کیفیت ندارند ولی ممکن است دوربین شما با سنسور سونی باشد و بازهم افت کیفیت داشته باشد که دراین صورت پیشنهاد میکنیم اول دوربین را تمیز کنید ,لنز را با دستمال مخصوص پاک کرده واگر تصاویر شما تار شده است فکوس دوربین به هم ریخته و به راحتی قابل حل است.

بعداز بررسی تمام موارد که یک دوربین تصویر نمی دهد بهتر است بستر ارتباطی را بررسی کنید که ممکن است وخیلی وقتها پیش آمده ارتباط به مشکل خورده و ظاهرآ سالم بوده ومالک دوربین مداربسته بارها اصرار کرده که دست نخورده ولی باز در آخر به مشکل سیم بوده برای بررسی بهترین کار استفاده از اهم متر می باشد.

اهم متر در بهترین حالت اتصال کوتاه قراردهید و کابل رااز دوربین جدا کرده و مثبت منفی کابل تصویر را به هم متصل کنید و به سمت دیگر کابل بروید وتست اتصال کوتاه را انجام دهید اگر اهم متر بوق زد کابل درست است ولی اگر بوق نزد یعنی کابل قطعی دارد و اینجاست که باید یا کابل را تعویض کنید ویا محل قطع بودن را پیدا کنید .

اگر مشکلات خودرا در اینجا پیدا نکردید نگران نباشید , وب سایت انجمن پرسش و پاسخ امنیو برای این موضوع طراحی شده شما می توانید سوالات خودرا در انجمن به راحتی بپرسید و کارشناسان باتجربه سیستم های حفاظتی در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

مرکز تعمیرات شرکت نماد گستران نارون آماده تعمیر انواع دوربین مداربسته سوخته و خراب و دستگاه های DVR می باشد .

ورود به انجمن پرسش و پاسخ