دوربین مداربسته AHD چیست؟

ahdcamera

 

 مقدمهAHD

مقدمه دوربین مدار بسته AHD یا همان آنالوگ اچ دی نصل جدید تر دوربین های مداربسته آنالوگ می باشند . تصاویر این دوربین ها خیلی بهتر و باکیفیت تر از دوربین های مداربسته آنالوگ است . عدم پیچیدگی در نصب و استفاده این محصول را میان مشتریان محبوب کرده .

 

دوربین مداربسته AHD چگونه کار میکند ؟ (اساس کار ) 

اساس کار دوربین های مداربسته AHD بر اساس کد گزاری در تصویر می باشد به طوری که تصاویر دوربین ها در دوربین مداربسته کر گزاری میشود و تصاویر در دستگاه ضبط کننده ویدیویی DVR اصطلاحا دکد یا رمز گشایی میشوند . برای همین است در این تکنولوژی دوربین ها به هر دستگاهی تصویر نمیدهند و باید از نوع خود باشند .

دوربین مداربسته AHD با چه نوع کابلی تصویر می دهد ؟

کابل مورد استفاده برای دوربین های مداربسته AHD از نوع کواکسیال COAXIAL می باشند . این کابل شبیه کابل آنتن تلویزیون می باشد ولی نوع آن با آنتن فرق میکند و با نام RG59 شناخته شده . سطح مقطع مغز این سیم از 6 دهم تا 8 دهم می باشد . مدل جدید این کابلها مجهز به 2 رشته کابل برق برای انتقال برق نیر میباشد . دوربین مداربسته AHD بر روی کابل کواکسیال مرغوب تا 500 متر میتواند تصویر بدهد و بالا تر از این متراژ بستگی دارد .

ahd vs analog
ahd vs analog

تفاوت دوربین مداربسته AHD و IP چیست ؟

دوربین مداربسته تحت شبکه یا IP تصویر بهتری به نسبت دوربین مداربسته AHD دارد . مانند یک تصویر روتوش شده دیجیتالی تصاویر دوربین IP زیبا تر است . دوربین IP نیازمند دانستن علم شبکه می باشد و پیچیدگی های بسیار زیادی دارد . اما AHD ساده می باشد . قیمت دوربین IP بالاتر از دوربین AHD می باشد .تصاویر دوربین های مداربسته IP کمی دارای تاخیر می باشد که این در دوربین های مداربسته AHD صفر است .

قیمت دوربین مداربسته AHD چگونه است ؟

  • دوربین مداربسته 1 مگا پیکسل محدوده قیمتی 150000 الی 250000
  • دوربین مداربسته 2 مگا پیکسل محدوده قیمتی 200000 الی 500000
  • دوربین مداربسته 5 مگا پیکسل محدوده قیمتی 450000 الی 700000
  • دستگاه XVR 4 کانال 1080n محدوده قیمتی 350000 الی 700000
  • دستگاه XVR 4 کانال 5MP محدوده قیمتی 550000 الی 1200000
  • دستگاه XVR 8 کانال 1080n محدوده قیمتی 550000 الی 1200000
  • دستگاه XVR 8 کانال 5MP محدوده قیمتی 1500000 الی 2000000
  • دستگاه XVR 16 کانال 1080n محدوده قیمتی 1000000 الی 2000000
  • دستگاه XVR 16 کانال 1080n محدوده قیمتی 2000000 الی 5000000

برای مشاهده لیست قیمت های محصولات اینجا را کلیلک کنید . لیست قیمت دوربین مداربسته

قابلیت های دوربین مداربسته  AHD

ahd history

کیفیت بالا

در دوربین های مداربسته AHD از کیفیت یک مگاپیکسل تا هشت مگاپیکسل که 4Kمی باشد را می تواند در اختیار شما قرار دهد.


ico 500m

ارسال تصاویر در مسافت زیاد

همانطور که می دانید در بحث کیفیت در دوربین های تحت شبکه محدودیت ارسال تصاویر در کابل شبکه تا 90 متر وجود دارد اما در دوربین های AHD تا 500 متر می توان به راحتی تصاویر را در کابل کواکسیال ارسال کرد.


ahd history

بدون تاخیر

دوربین های AHD در مقایسه با دوربین های تحت شبکه بدون هیچ تاخیری به صورت زنده با سرعت بالا تصاویر را پخش می کنند.


ahd history

قیمت مناسب

همانطور که می دانید در گذشته ای نه چندان دور، در صورتی که خواستار دوربین های با کیفیت بودید، می بایست از دوربین های تحت شبکه گران قیمت استفاده می کردید. اما بعد از ظهور تکنولوژی AHD، استفاده از دوربین های با کیفیت، خصوصا به صورت عمومی رواج پیدا کرد و با توجه به بستر و تجهیرات خوش قیمت این تکنولوژی، قیمت تمام شده سیستم های AHD حتی در حالت پنج مگاپیکسلی بسیار مناسب و مقرون به صرفه می باشند.

عملکرد سنسور تصویر و پردازنده

sonysensore
sonysensoremob

مهمترین قسمت های سازنده دوربین های AHD در ابتدا سنسور تصویر دوربین و سپس پردازنده ی چیپ اصلی دوربین است که وظیفه پردازش تصویر تشکیل شده توسط سنسور تصویر را بر عهده دارد. پردازش تصویر به عملیات تجزیه و تحلیل تصویر که شامل فشرده سازی، بهبود رنگ، وضوح و نور تصویر و انجام پروسه خروجی تصویر پس از دریافت اطلاعات از سنسور تصویر است می گویند.

سنسور تصویر یک قطعه الکترونیکی شبه کریستالی روی برد اصلی است و پشت لنز دوربین قرار می گیرد و وظیفه دریافت و ثبت تصاویر را برعهده دارد. حسگرهای نوری، پرتوهای نوری دریافتی توسط لنز دوربین، که بر اساس فاصله کانونی لنز است را دریافت می کنند و آن ها را به جریان های الکتریکی قابل فهم برای پردازنده تبدیل می کنند. سنسورهای تصویر بر خلاف تصور عمر پایینی می توانند داشته باشند و یا در مرور زمان با تاثیر گذاری شرایط دمایی، رطوبتی و آب و هوایی کیفیت خود را از دست بدهند.

کمپانی سونی ژاپنSony ، پرچمدار سنسورهای تصویر با طول عمر بالا است و همیشه در صدر جدول با کیفیت ترین و پرفروش ترین سنسورهای تصویر دنیا می باشد که محصولات خود را با جدیدترین تکنولوژی های روز ارائه می نماید.

نیازمندی های نصب دوربین مداربسته AHD:

برای نصب سیستم مداربسته با تکنولوژی AHD به تجهیزات زیر نیاز است. مقدار و تعداد هریک از آن ها به محل نصب و شرایط و نیازهای امنیتی آن جا بر می گردد.

needahd
needahdmob

علت تنوع قیمتی زیاد دوربین مداربستهAHDچیست؟

نکاتی که تا اینجا ذکر شد ویژگی های مشترک تکنولوژی AHD بود. مانند هر تکنولوژی دیگری، کیفیت ها، تولید کنندگان و قابلیت های مختلفی برای محصولات مشابه وجود دارد.

شما ممکن است تعداد زیادی تلویزیون 32 اینچی در بازار پیدا نمایید که دارای قیمت ها و کیفیت های مختلف می باشد. این موضوع در تکنولوژی ها و تجهیزات دوربین مداربسته نیز وجود دارد. 

نصب دوربین های مداربسته  AHD

نصب دوربین های مداربسته AHD نیز مانند نصب دوربین های مداربسته آنالوگ می باشد. در شکل زیر دیاگرام نصب این دوربین ها را برایتان فراهم کرده ایم.

cctv install

گام اول: محل نصب را مشخص نمایید:

ناحیه ای که می خواهید ببینید را در نظر داشته باشید. ترجیحا از نصب دوربین مداربسته رو به نور مستقیم پرهیز کنید چرا که این موضوع باعث افت کیفیت تصویر می شود.

گام دوم: کابل کشی را انجام دهید:

باید از هر دوربین تا دستگاه یک کابل برق و یک کابل کواکسیال کشیده شود. ابتدا اندازه دقیق کابل ها را به دست آورید سپس آن را به میزان مورد نیاز برش بزنید. توجه داشته باشید در سمت دستگاه DVR همیشه 2 تا 3 متر کابل اضافه در نظر بگیرید تا برای جابجایی و استفاده از دستگاه دچار محدودیت اندازه کابل نشوید. سوکت های BNC و برق را به سر و ته کابل ها متصل نمایید.

گام سوم:  دوربین ها را روشن نمایید:

برق دوربین ها را بعد از اتصال صحیح به منبع برق وصل کنید. در نظر داشته باشید که باید برق دستگاه ها و دوربین ها از یک نقطه و با هم تامین شوند.

گام چهارم:  DVR  را روشن کنید:

آداپتور برق را متصل نمایید. دستگاه DVR شما روشن می شود. بعد از روشن شدن دستگاه ارتباط بین دوربین ها و دستگاه برقرار می شود. در نظر داشته باشید که باید اتصالات دوربین را از طریق سوکت BNC به دستگاه وصل کرده باشید.

گام پنجم: مانیتور را به دستگاه وصل کنید:

بعد از روشن شدن دستگاه و دوربین ها نیاز است تصویر آن ها را ببینید. دستگاه های امروزی اغلب دارای دو خروجی تصویر شامل VGA و HDMI می باشد. بسته به ورودی های مانیتور یا تلویزیون خود یکی از این روش ها را انتخاب نمایید.

گام ششم:  تنظیم و پیکربندی  

DVR: گام نهایی و اصلی در راه اندازی این سیستم تنظیمات دستگاه DVR است. بدین منظور بر اساس دفترچه راهنمای همراه دستگاه عمل نمایید. جهت آشنایی با نحوه راه اندازی دستگاه DVR برند ELM بر روی اینجا کلیک نمایید.