dvr چیست؟

دستگاه DVR یا دستگاه ضبط کننده ویدوئی دیجیتالی وظیفه ی دریافت، مدیریت و ضبط تصاویر ورودی از سمت دوربین های مداربسته که به وسیله کابل تصویر و سوکت به دستگاه متصل می شوند، بر روی حافظه های ذخیره ساز را دارد. در زمان های قدیم این عملیات بر روی دستگاه های ویدیو کاست و ضبط فیلم ها بر روی کاست های ویدیوئی انجام می شد که امروزه با پیشرفت تکنولوژی جای خود را به هارد دیسک های پیشرفته کامپیوتری داده اند. این دستگاه امکانات مهمی از جمله بازپخش یا بازبینی تصاویر و فیلم های ضبط شده و یا بکاپ گیری آن ها را در اختیار شما قرار می دهد. بنابراین در اصل مواردی مانند دریافت و پردازش تصاویر از دوربین ها، پخش تصاویر، ضبط تصاویر و انتقال تصاویر بر روی بستر اینترنت برای نرم افزار موبایل و یا کامپیوتر از جمله مهمترین وظایف دستگاه DVR می باشند.

whatdvr

انواع دستگاه DVR

در اینجا ما درباره دستگاه های DVR با تکنولوژی AHDکه مخصوص دوربین های AHD است صحبت خواهیم کرد...

انواع مختلفی از دستگاه های DVR را می توان در حالت های تک کاره و چند کاره در بازار یافت. به این معنی که حالت های تک کاره فقط با دوربین های AHD سازگاری دارند اما دستگاه های چند کاره یا هیبریدی می توانند دوربین های آنالوگ قدیمی CVBS و حتی دوربین های تحت شبکه را نیز به صورت ترکیبی تحت پوشش خود قرار دهند. دستگاه های مدیریت ضبط تصاویر امروزی که XVR نامیده می شوند نیز می توانند تکنولوژی های مشابه مانند IP,AHD,CVI,TVI,CVBS را به صورت همزمان پشتیبانی کنند.

قابلیت های دستگاه DVR

1- انتقال تصویر

meye
meyemobile

دوربین های مداربسته AHD و خانواده دوربین های آنالوگ که در بالا نامبرده شدند، این قابلیت رو ندارند که تصاویر را به صورت مستقیم بر روی بستر شبکه، کامپیوتر و موبایل منتقل کنند. این عملیات تبدیل اطلاعات آنالوگ به اطلاعات دیجیتالی که برای کامپیوتر و موبایل قابل فهم باشد، یکی از قابلیت های مهم دستگاه DVR می باشد. این قابلیت می تواند هر تعداد تصویر دوربین که در DVR هر تصویر به عنوان یک کانال شناخته می شود را از طریق بستر اینترنت به هر شهر، کشور یا هر نقطه ی دیگری که مجهز به اینترنت می باشد بر روی اپلیکیشن موبایل و یا نرم افزار کامپیوتر انتقال دهد. به صورت خلاصه انتقال تمام کانال های تصویر DVR بر روی اینترنت و دریافت تصاویر از اینترنت بر روی نرم افزار موبایل و کامپیوتر را انتقال تصویر می گویند.

2- بکاپ گیری تصاویر ضبط شده

برای کپی کردن تصاویر ضبط شده بر روی فلش یا مموری میتوانید با اتصال فلش به دستگاه و انتخاب تصاویر ضبط شده بر اساس تاریخ و زمان مورد نظر خیلی راحت با زدن دکمه پشتیبان گیری تصاویر را بر روی فلش خود کپی کرده و هر جایی استفاده کنید .

3- قابلیت ضبط حالت حرکتی

motion
motionmobile

قابلیت ضبط حرکتی یا موشن دیتکشن به دستگاه شما این امکان را میدهد که در صورتی دوربین مورد نظر حرکتی را تشخیص داد دستگاه از 10 ثانیه قبل تر عملیات ضبط بر روی آن کانال را انجام دهد .

مدت زمان ضبط دستگاه بیشتر میشود

زمانی که کسی نیست و موردی نیست ضبط نمیکند

حرکت ها از چشمان ما پنهان نمی ماند

جستجوی هوشمندانه بر اساس حرکت را به ما میدهد

4- قابلیت هشدار در زمان دستکاری و حرکت غیر مجاز

خیلی مهم است که خود دستگاه ضبط کننده ویدیویی امنیت داشته باشد و به نوعی ضد دستکاری باشد . اگر فردی دوربین را قطع و یا کور کند دستگاه بفهمد و به سیستم دزدگیر متصل باشد و آژیر بزند و عکس مظنون را برایتان ایمیل کند . این قابلیت در دستگاه هایی کار میکند که پورت خروجی آلارم داشته باشند و سرویس ارسال ایمیل هم داشته باشند .

5- قابلیت ارسال تصاویر تشخیص حرکت بر روی تلگرام

یکی قالیت های محبوب و جدید دستگاه ها ارسال تصاویر بر روی تلگرام میباشد به طوری که اگر فری در جلوی دوربین ظاهر شود و آن کانال دوربین روی این قابلیت تنظیم شده باشد دستگاه یک عکس از طرف برای شما تلگرام میکند

6- قابلیت کنترل دوربین های چرخشی

دستگاه های DVR قابلیت کنترل دوربین های چرخشی و یا PTZ را دارند به این صورت که از طریق منوی دستگاه DVR در بخش PTZ می توانید دوربین های چرخشی و گردان را هدایت و تنظیم نمائید.

7- قابلیت ضبط صدا

دستگاه های ضبط کننده به شرطی که در پشت آنها پورت RS485 موجود باشد میتوانند دوربین های چرخشی یا اصطلاحا PTZ را کنترل کنند . برای این موضوع گرینه ای در منوی آنها با این عنوان موجود است و یک کنترل کامل در اختیار شما قرار میدهد . حتی میتوانید تنظیم کنید که دوربین چرخشی در چه نقاطی با چه فاصله زمانی گشت زنی کند .

coaxial

  • خروجی های تصویر دستگاه DVR

دستگاه های DVR علاوه بر انتقال تصویر بر روی شبکه برای موبایل و کامپیوتر، می توانند از چندین خروجی تصویر به صورت همزمان با کیفیت های مختلف تصویر بدهند:

خروجی تصویر با پورت HDMI

خروجی تصویر با پورت VGA

خروجی تصویر با پورت AV

  • تعداد کانال های تصویر دستگاهDVR

دستگاه های DVR به صورت معمول در تعداد کانال های 4 کانال، 8 کانال، 16 کانال و 32 کانال به بازار ارائه می شوند. به طور مثال در صورتی که پروژه شما 5 عدد دوربین دارد شما دستگاه 8 کاناله نیاز دارید.

نکته: دستگاه های DVR هیبریدی یا چند کاره این قابلیت را دارند که بسته به نوع و کیفیت دوربین ها در قسمتی از تنظیمات DVR یکی از حالت های کاری آن را انتخاب کنید. به طور مثال دستگاه 16 کانال پنج مگاپیکسلی را در نظر بگیرید که می تواند در بخش تنظیمات حالت سوییچ به حالت 16 کانال دوربین AHD دو مگاپیکسلی به همراه 8 کانال دوربین IPدو مگاپیکسلی سوییچ بشود و در مجموع 24 کانال خروجی بدهد.

  • کیفیت ضبط و پخش دستگاه های DVR

np
npmobile

دستگاه های DVR به دو صورت ضبط نیمه و ضبط کامل در بازار ارائه می شوند. که تفاوت این دو حالت در ضبط تصاویر بر روی هارد دیسک است.

به طور مثال در سری دو مگاپیکسلی دو مدل 1080P و 1080N وجود دارد. بخش عددی نشان دهنده رزولوشن تصویر است که 1080 رزولوشن دوربین های دو مگاپیکسلی است. و اما تفاوت P و N

حرف P نشان دهنده ضبط تصویر دوربین با همان کیفیت پخش است و با نهایت کیفیت واقعی دوربین پخش و ضبط انجام می شود.

حرف N نشان دهنده ضبط تصویر دوربین به صورت نیمه است و با همان کیفیت پخش، ضبط نمی کند بلکه به دلیل استفاده از سخت افزارهای اقتصادی تر، مقداری از مشخصه هایی مانند رزولوشن، پهنای باند، سایز تصویر و بخش هایی که مربوط به پردازش و ضبط تصویر دوربین است می کاهد تا در نهایت، قیمت مناسب تری برای مصرف کننده ها داشته باشد.