دوربین های مدار بسته تحت شبکه چیست ؟

ipcamera

 

کمی بیشتر درباره دوربین مداربسته تحت شبکه بدانیم...

ممکن است اسامی IP و یا تحت شبکه زیاد به گوشتان خورده باشد و یا اینکه اطلاعات بیشتری راجع به این موضوع نیاز داشته باشید، در اینجا کاملتر درباره این موضوع بحث خواهیم کرد.

حتما درباره دوربین های مداربسته مواردی را می دانید. تحت شبکه بودن به معنی استفاده از بستر شبکه به عنوان راه ارتباطی برای انتقال جریان اطلاعات (مانند اطلاعات تصویر) می باشد. هر دوربین تحت شبکه مانند یک کامپیوتر یا موبایل می تواند یک آدرس یا شناسه شبکه داشته باشد. کابل مورد استفاده در این ارتباط، کابل شبکه با 4 زوج سیم به هم تابیده شده می باشد و قادر است تا فاصله حداکثر 90 متر در صورت پشتیبانی سوییچ شبکه، برق و تصویر را به صورت همزمان از این 4 زوج عبور دهد. و در صورتی که سوییچ شبکه POE نباشد اطلاعات تصویری از کابل شبکه عبور می کند و برای تامین برق دوربین از آداپتور 12 ولت 2 آمپر استفاده می شود.

دوربین های تحت شبکه را می توان به صورت بیسیم نیز با اضافه کردن یک دستگاه واسط بیسیم برای فواصل نزدیک و استفاده از رادیو برای فاصله های دورتر تا مسافت 24 کیلومتر و یا حتی بیشتر استفاده کرد.

قابلیت های دوربین های مداربسته تحت شبکه:

1- انتقال همزمان برق و تصویر از یک کابل شبکه به وسیله استاندارد POE

ارتباط بین دوربین های IP و دستگاه ضبط کننده و سایر تجهیزات شبکه ای از طریق دستگاهی به نام سوییچ شبکه انجام می شود. استاندارد POE قابلیت انتقال همزمان برق و اطلاعات تصویر را از همان کابل شبکه امکانپذیر می سازد و دیگر نیازی به استفاده از کابل برق و آداپتور نمی باشد. سوییچ های شبکه ای که POE هستند و از این استاندارد پشتیبانی می کنند این قابلیت کاربردی را در اختیار ما قرار می دهند و از نظر قیمتی از سوییچ های شبکه معمولی گران قیمت تر هستند.

cablePOE
poecablemobile

2- استفاده از مدل های شبکه ای مختلف در بستر ارتباطی دوربین ها

یکی از تحولاتی که در تاریخ تکنولوژی جهان باعث به وجود آمدن شبکه بزرگ اینترنت شد، استفاده از مدل شبکه ای ستاره ای بود که دیگر لازم نبود یک دستگاه را با دستگاه دیگر و دستگاه دیگر را با دستگاه دیگری به صورت خطی شبکه کرد. هاب سوییچ یا سوییچ شبکه این امکان را به ما می دهد که تعداد بیشتری از دستگاه های تحت شبکه را به یکدیگر ارتباط داد. سوییچ های شبکه در تعداد پورت های 5،8،16 و 24 پورت در بازار موجود می باشند و هر پورت به یکی از دستگاه های تحت شبکه متصل می شود و آن ها را با پورت های دیگر مرتبط می سازد و قابیت توسعه پذیری بیشتری را در اختیار کاربران قرار می دهد. در بستر ارتباطی تحت شبکه حالت های مختلفی برای اجرای بستر وجود دارد که باعث امنیت بیشتر و هزینه کمتر در اجرا گردد مانند بستر ارتباطی فیبر نوری برای فواصل زیاد با حجم بالای داده ها و بستر وایرلس و بیسیم مثل اکسس پوینت ها و رادیو های بیسیم

ipnetwork
networkmob

3- کیفیت بالا و پایداری تصاویر

به واسطه وجود پردازشگر گرافیکی دیجیتالی که تصاویر را تبدیل به اطلاعات قابل فهم کامپیوتری صفر و یک می کند در دوربین های تحت شبکه یا IP کیفیت بالاتری را در تصاویر نهایی خواهیم داشت و همینطور به دلیل وجود نداشتن نویز در تصویر، پایداری و معمولا طول عمر بیشتری در این دوربین ها وجود دارد.

quality
qualitymob

4- قابلیت اتصال به سامانه های دیگر (تشخیص پلاک، چهره و ...) و نرم افزارهای هوشمند سازی منازل

یکی دیگر از قابلیت های کاربردی دوربین های تحت شبکه به دلیل داشتن اطلاعات دیجیتالی قابل فهم برای کامپیوتر قابلیت اتصال به انواع سامانه ها و نرم افزار های پردازش تصویری مانند تشخیص چهره است که کاربرد زیادی در محیط هایی که نیاز به ضریب امنیتی بالایی دارند دارد به طور مثال تشخیص و ثبت پلاک برای پارکینگ ها.

carnumber
carnumbermob

نیازمندی های نصب:

برای نصب سیستم مداربسته شبکه به تجهیزات زیر نیاز است. مقدار و تعداد هریک از آن ها به محل نصب و شرایط و نیازهای امنیتی آن جا بر می گردد.

need
needmob
 

ONVIF چیست؟

پروتکل و راه ارتباطی بین تجهیزات سیستم های مداربسته تحت شبکه است که امروزه باید تمام تجهیزات تحت شبکه سیستم های مداربسته از آن پشتیبانی کنند.

وظیفه اصلی این پروتکل ایجاد هماهنگی بین تجهیزات مانند دوربین های تحت شبکه و دستگاه های ضبط کننده NVR می باشد.

خیلی قبل تر از این که اکثر دوربین های مداربسته و دستگاه های ضبط کننده آن ها به این پروتکل مجهز بشوند هر دوربینی با هر دستگاهی کار نمی کرد و دوربین هر برند تنها با محصولات همان برند کار می کرد.

با پشتیبانی پروتکل ONVIF تمامی دوربین های دارای این پروتکل به راحتی می توانند در یک سیستم با صرف نظر از مدل و برند شرکت سازنده در کنار هم با هماهنگی بهتری کار کنند.

نصب دوربین مداربسته تحت شبکه

برای نصب دوربین تحت شبکه به کابل شبکه، دستگاه ضبط ویدوئی NVR و یا سرور کامپیوتر، سوییچ شبکه، سوکت شبکه و منبع تغذیه نیاز است. توجه داشته باشید در این تکنولوژی مسافت کابل شما از دستگاه تا سوییچ شبکه نباید بیشتر از 90 متر باشد.

نحوه تشخیص دوربین تحت شبکه:

برای شناخت بهتر دوربین های تحت شبکه در ابتدا باید سنسور تصویر و پردازشگر آن را بشناسیم. سنسور تصویر و پردازشگر هر دوربینی با دوربین دیگر متفاوت است. به طور مثال دو دوربین تحت شبکه با یک سنسور تصویر یکسان و با 2 پردازشگر مختلف می توانند زمین تا آسمان باهم فرق داشته باشند. ترکیب سنسور تصویر و پردازشگر در کیفیت تصویر و تعداد فریم ضبط شده بر ثانیه (که سرعت حرکت در تصویر را مشخص کند) تاثیر بسزایی دارد. در اینجا لیست برخی از سنسور های تصویر و پردازشگر های آنها برای اطلاعات بیشتر شما قرار گرفته است.

Hisilicon 3516C + Sony IMX323

Hisilicon 3516D + Sony IMX307

Hisilicon 3516D + OV4689

Hisilicon 3516A + OV05A10

  نکات مورد توجه:

  دوربین های مداربسته تحت شبکه جدید دارای امکاناتی ویژه برای بالا بردن سطح امنیت می باشند. خروجی آلارم دوربین های مداربسته قابلیت های جالب و بسیار کاربردی را در اختیار کاربران قرار می دهد. خروجی های آلارم عبارتند از فعال کردن رله خروجی مانند آژیر، ارسال ایمیل، گرفتن عکس از تصویر فعلی، شروع کردن رکورد فیلم دوربین و فعال شدن خروجی صدا. از جمله برخی از این امکانات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • 1- عبور از خط غیر مجاز:
 • در این دوربین ها حالتی را می توان تعریف کرد که در قسمتی از تصویر یک خط بکشید و اگر کسی از خط مشخص شده عبور کند خروجی آلارم فعال شود و به ما اعلام کند.

 • 2- منطقه ممنوعه در تصویر:
 • در این حالت می توانیم قسمتهایی را در تصویر انتخاب کنیم تا در صورتیکه حرکتی در آن قسمت ها اتفاق افتاد آلارم فعال شود و اطلاع رسانی انجام شود. اطلاع رسانی می تواند فعال شدن آژیر یا ارسال عکس از طریق ایمیل یا هر خروجی آلارم دیگری که به صورت رله ای عمل می کند باشد.

 • 3- جا گذاشتن و برداشتن اشیا:
 • این قابلیت جالب و کاربردی می تواند کمک کند تا اگر چیزی را در بخشی از تصویر جاگذاشته اید و یا چیزی از آنجا برداشته شد اطلاع رسانی را انجام دهد. تصور کنید هر روز که به محل کار خود می روید کیف تان را بر روی میز قرار می دهید. با تعریف کردن زمانبندی مشخص می توانید تعیین کنید که اگر کسی این بخش از تصویر را تا ساعت 5 عصر تحریک کند (یعنی کیف شما را بردارد) خروجی آلارم فعال شود و یا اگر ساعت 6 (که معمولا محل کارتان را ترک می کنید) کیف شما هنوز آنجا جا مانده باشد باز خروجی آلارم فعال شود.

 • 4- غیر عادی:
 • حالت کاربردی دیگر حالت غیر عادی است. دستکاری در سه بخش روشنایی تصویر، رنگ تصویر و صدای محیط می تواند شما را مطلع کند. در بخشی از تنظیمات دوربین حساسیت این موارد و حالت طبیعی را تنظیم می کنید و در صورتی که به طور مثال روشنایی تصویر تغییر پیدا کند یا صدای غیر عادی در محیط بیاید یا اینکه شخصی رنگ تصویر را تغییر دهد خروجی آلارم فعال می شود و اطلاع رسانی انجام می گردد.

در جدول زیر مهم ترین و به روز ترین سنسور های تصویر سونی در بازار جهانی که شامل ایران نیز می شود را مشاهده می نمایید:

نام سنسور

رزولوشن

سایز سنسور تصویر

دید در شب رنگی

SONY IMX224

1.3 Megapixel

1/3 inch

×

SONY IMX223

2 Megapixel

1/2.9

×

SONY IMX290

2 Megapixel

1/2.8

دارد

SONY IMX307

2 Megapixel

1/2.8

دارد

SONY IMX327

2 Megapixel

1/2.8

دارد

SONY IMX385

2 Megapixel

1/2

×

SONY IMX158

2.3 Megapixel

1/1.9

×

SONY IMX123

3 Megapixel

1/2.8

دارد

SONY IMX326

6 Megapixel

1/2.9

دارد

SONY IMX335

5 Megapixel

1/2.8

×

SONY IMX178

6 Megapixel

1/1.8

×

SONY IMX274

8 Megapixel

1/2.5

×

SONY IMX334

8 Megapixel

1/1.8

×

SONY IMX294

10.7 Megapixel

4/3

×

SONY IMX 172

12 Megapixel

1/2.3

×

SONY IMX226

12 Megapixel

1/1.7

×

نام سنسور

رزولوشن

سایز سنسور تصویر

SONY IMX224

1.3 Megapixel

1/3 inch

SONY IMX223

2 Megapixel

1/2.9

SONY IMX290

2 Megapixel

1/2.8

SONY IMX307

2 Megapixel

1/2.8

SONY IMX327

2 Megapixel

1/2.8

SONY IMX385

2 Megapixel

1/2

SONY IMX158

2.3 Megapixel

1/1.9

SONY IMX123

3 Megapixel

1/2.8

SONY IMX326

6 Megapixel

1/2.9

SONY IMX335

5 Megapixel

1/2.8

SONY IMX178

6 Megapixel

1/1.8

SONY IMX274

8 Megapixel

1/2.5

SONY IMX334

8 Megapixel

1/1.8

SONY IMX294

10.7 Megapixel

4/3

SONY IMX 172

12 Megapixel

1/2.3

SONY IMX226

12 Megapixel

1/1.7

سایر محصولات بازار به غیر از برندهای بزرگ که پیش تر معرفی کردیم در صورت عدم استفاده از سنسور سونی از سنسورهای متفرقه دیگری بهره می برند. لازم به ذکر است کیفیت و عمر هیچ یک از این سنسورها به محصولات سونی نمی رسد و قابل مقایسه نیستند. در جدول زیر برخی از پرمصرف ترین بردهای تولید دوربین مداربسته (غیر سونی) به همراه مشخصات آن ذکر شده است:

سنسور تصویر

پردازنده

رزولوشن

درجه کیفی

GC2053

Hi3516

2MP

3/10

SC1135

Hi3518

2MP

4/10

سنسور تصویر

پردازنده

رزولوشن

GC2053

Hi3516

2MP

SC1135

Hi3518

2MP