dvr چیست؟

دستگاه DVR یا دستگاه ضبط کننده ویدوئی دیجیتالی وظیفه ی دریافت، مدیریت و ضبط تصاویر ورودی از سمت دوربین های مداربسته که به وسیله کابل تصویر و سوکت به دستگاه متصل می شوند، بر روی حافظه های ذخیره ساز را دارد. در زمان های قدیم این عملیات بر روی دستگاه های ویدیو کاست و ضبط فیلم ها بر روی کاست های ویدیوئی انجام می شد که امروزه با پیشرفت تکنولوژی جای خود را به هارد دیسک های پیشرفته کامپیوتری داده اند. این دستگاه امکانات مهمی از جمله بازپخش یا بازبینی تصاویر و فیلم های ضبط شده و یا بکاپ گیری آن ها را در اختیار شما قرار می دهد. بنابراین در اصل مواردی مانند دریافت و پردازش تصاویر از دوربین ها، پخش تصاویر، ضبط تصاویر و انتقال تصاویر بر روی بستر اینترنت برای نرم افزار موبایل و یا کامپیوتر از جمله مهمترین وظایف دستگاه DVR می باشند.

whatdvr

انواع دستگاهDVR

در اینجا ما درباره دستگاه های DVR با تکنولوژی AHDکه مخصوص دوربین های AHD است صحبت خواهیم کرد...

انواع مختلفی از دستگاه های DVR را می توان در حالت های تک کاره و چند کاره در بازار یافت. به این معنی که حالت های تک کاره فقط با دوربین های AHD سازگاری دارند اما دستگاه های چند کاره یا هیبریدی می توانند دوربین های آنالوگ قدیمی CVBS و حتی دوربین های تحت شبکه را نیز به صورت ترکیبی تحت پوشش خود قرار دهند. دستگاه های مدیریت ضبط تصاویر امروزی که XVR نامیده می شوند نیز می توانند تکنولوژی های مشابه مانند IP,AHD,CVI,TVI,CVBS را به صورت همزمان پشتیبانی کنند.

قابلیت های دستگاهDVR

1- انتقال تصویر

meye
meyemobile

دوربین های مداربسته AHD و خانواده دوربین های آنالوگ که در بالا نامبرده شدند، این قابلیت رو ندارند که تصاویر را به صورت مستقیم بر روی بستر شبکه، کامپیوتر و موبایل منتقل کنند. این عملیات تبدیل اطلاعات آنالوگ به اطلاعات دیجیتالی که برای کامپیوتر و موبایل قابل فهم باشد، یکی از قابلیت های مهم دستگاه DVR می باشد. این قابلیت می تواند هر تعداد تصویر دوربین که در DVR هر تصویر به عنوان یک کانال شناخته می شود را از طریق بستر اینترنت به هر شهر، کشور یا هر نقطه ی دیگری که مجهز به اینترنت می باشد بر روی اپلیکیشن موبایل و یا نرم افزار کامپیوتر انتقال دهد. به صورت خلاصه انتقال تمام کانال های تصویر DVR بر روی اینترنت و دریافت تصاویر از اینترنت بر روی نرم افزار موبایل و کامپیوتر را انتقال تصویر می گویند.

2- بکاپ گیری تصاویر ضبط شده

خیلی راحت به وسیله یک حافظه فلش USB می توانید تصاویر ضبط شده ی روزهای قبل را بر اساس تاریخ و زمان بر روی فلش کپی کنید تا در دستگاه های دیگر مانند کامپیوتر، آن ها را مشاهده کنید.

3- قابلیت ضبط حالت حرکتی

motion
motionmobile

یکی از امکانات خوب و کاربردی دستگاه DVR این است که در زمانیکه حرکتی در تصویر دوربین ها اتفاق بیفتد، دستگاه از 10 ثانیه قبل شروع به ضبط کردن کند. این امکان خیلی خوب به شما این اجازه را می دهد تا بتوانید...

  • مدت زمان بیشتری را بر روی دستگاه ضبط نمایید.
  • فضاهای بی حرکت و بی مصرف را ضبط نکنید.
  • فقط حرکت ها را زیر نظر داشته باشید و
  • سریع تر و راحت تر تصاویر ضبط شده قبلی را جستجو کنید.

4- قابلیت هشدار در زمان دستکاری و حرکت غیر مجاز

دستگاه های DVR امروزی این قابلیت را دارند تا زمانیکه روی دوربین ها پوشانده شود و یا تصویر به هر دلیلی قطع یا دستکاری شود از طریق پورت خروجی آلارم (Alarm out) فرمانی را صادر کند به طور مثال به دزدگیر متصل شود و دزدگیر را فعال کند و یا آژیر شروع به آژیر کشیدن کند و یا حتی ایمیلی را ارسال کند.

این قابلیت کاربردی فقط در صورتی امکانپذیر است که دستگاه DVR به پورت خروجی آلارم مجهز باشد.

5- قابلیت ارسال تصاویر تشخیص حرکت بر روی تلگرام

امروزه این امکان فراهم شده است که اگر شخصی جلوی دوربین شما حرکت کند بر اساس حالت تشخیص حرکت و انتخاب ناحیه های مورد نظر در تصویر، یک عکس از آن شخص، توسط دستگاه DVR، بر روی تلگرام شما ارسال می شود و این قابلیت می تواند شما را از حضور آن شخص در محل مطلع کند.

6- قابلیت کنترل دوربین های چرخشی

دستگاه های DVR قابلیت کنترل دوربین های چرخشی و یا PTZ را دارند به این صورت که از طریق منوی دستگاه DVR در بخش PTZ می توانید دوربین های چرخشی و گردان را هدایت و تنظیم نمائید.

7- قابلیت ضبط صدا

دستگاه DVR قابلیت ضبط صدا به تعداد کانالی که دستگاه به شما اجازه می دهد را دارد به طوری که میکروفن ها از طریق کابل مخصوص دوربین (کواکسیال) به دستگاه متصل می شوند و صدا را نیز مانند تصویر بر روی شماره کانال های دستگاه ضبط می کنند و همینطور قابلیت بازبینی و بکاپ را نیز دارند.

coaxial

 

 

  • خروجی های تصویر دستگاهDVR

دستگاه های DVR علاوه بر انتقال تصویر بر روی شبکه برای موبایل و کامپیوتر، می توانند از چندین خروجی تصویر به صورت همزمان با کیفیت های مختلف تصویر بدهند:

خروجی تصویر با پورت HDMI

خروجی تصویر با پورت VGA

خروجی تصویر با پورت AV

 

 

 

  • تعداد کانال های تصویر دستگاهDVR

دستگاه های DVR به صورت معمول در تعداد کانال های 4 کانال، 8 کانال، 16 کانال و 32 کانال به بازار ارائه می شوند. به طور مثال در صورتی که پروژه شما 5 عدد دوربین دارد شما دستگاه 8 کاناله نیاز دارید.

نکته: دستگاه های DVR هیبریدی یا چند کاره این قابلیت را دارند که بسته به نوع و کیفیت دوربین ها در قسمتی از تنظیمات DVR یکی از حالت های کاری آن را انتخاب کنید. به طور مثال دستگاه 16 کانال پنج مگاپیکسلی را در نظر بگیرید که می تواند در بخش تنظیمات حالت سوییچ به حالت 16 کانال دوربین AHD دو مگاپیکسلی به همراه 8 کانال دوربین IPدو مگاپیکسلی سوییچ بشود و در مجموع 24 کانال خروجی بدهد.

  • کیفیت ضبط و پخش دستگاه هایDVR

np
npmobile

دستگاه های DVR به دو صورت ضبط نیمه و ضبط کامل در بازار ارائه می شوند. که تفاوت این دو حالت در ضبط تصاویر بر روی هارد دیسک است.

به طور مثال در سری دو مگاپیکسلی دو مدل 1080P و 1080N وجود دارد. بخش عددی نشان دهنده رزولوشن تصویر است که 1080 رزولوشن دوربین های دو مگاپیکسلی است. و اما تفاوت P و N

حرف P نشان دهنده ضبط تصویر دوربین با همان کیفیت پخش است و با نهایت کیفیت واقعی دوربین پخش و ضبط انجام می شود.

حرف N نشان دهنده ضبط تصویر دوربین به صورت نیمه است و با همان کیفیت پخش، ضبط نمی کند بلکه به دلیل استفاده از سخت افزارهای اقتصادی تر، مقداری از مشخصه هایی مانند رزولوشن، پهنای باند، سایز تصویر و بخش هایی که مربوط به پردازش و ضبط تصویر دوربین است می کاهد تا در نهایت، قیمت مناسب تری برای مصرف کننده ها داشته باشد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال